Firma Scalextric – tradice a lídr ve výrobě autodráh
Úplný začátek firmy Scalextric můžeme spatřit v roce 1939, kdy velice pokrokový anglický inženýr Bertram „FRED“ Francis si za půjčené peníze otevřel továrnu na nářadí. V roce 1947 začal vyrábět minimodely aut. Posléze Fredova továrna MINIMODELS LTD začala s výrobou mechanicky poháněných hraček. Většina z nich byla poháněna jeho vlastním návrhem hodinových motorů na klíč. Tato řada se rozšířila o modely závodních a sportovních aut, které byly označeny jako SCALEX a STARTEX. Posléze vymyslel Fred Francis unikátní systém elektrické autodráhy, který se s drobnými úpravami prakticky nezměněn používá dodnes. A tento unikátní nápad – komerční úspěch, vedl ke spojení slovíčka „TRIC“ ke slovu SCALEX. A tak byla auta Scalextric oficiálně představena v lednu 1957 na mezinárodním veletrhu hraček. Prvními sadami aut byly pár Maseratti, který byl o rok později následován modelem Ferrari. V dnešní době patří Scalextic ke koncernu HORNBY.
Celou dobu si firma Scalextric udržuje pozici celosvětového lídra ve výrobě autodráh, která si zakládá na mimořádné kvalitě svých výrobků. Fred Francis zemřel v lednu roku 1998. Jeho myšlenka však žije dál a dělá radost uživatelům všech věkových kategorií.
SCALEXTRIC vyrábí, co se velikosti týče, dvě kategorie autíček a to 1:64 a 1:32. Autíčka v měřítku 1:64 jsou určena pro nejmenší a jsou vyrobena tak, aby držela dobře na dráze a vydržela hrubé zacházení malých zákazníků. Hlavní kategorie aut je v měřítku 1:32. Autíčka od firmy Scalextric vynikají perfektním zpracováním, dobrými jízdními vlastnostmi, výdrží a nenáročností na údržbu. Patří mezi nejpřesnější v této velikosti, takže jsou vyhledávány i mezi sběrateli. Připomeňme si z nedávné minulosti například limitovanou edici „Le Mans 1966“ s Fordy GT, „World Champion 1976“ s Ferrari 312 T2 Nikiho Laudy a Mc Larenem M23 Jamese Hunta či „1967 Year of Legends“ s Lotusem 49 a Eaglem Gurney – Weslake a další. V současné době se mezi tyto špičkové limitované série určitě přiřadí dvojbalení „Aston Martin Racing“ s vozy Aston Martin DBR 9 a Lolou Aston Martin, která jsou lákadlem pro české fanoušky, neboť s Lolou Aston Martin vyhráli čeští piloti Tomáš Enge a Jan Charouz spolu se Stefanem Muckem šampionát Le Mans série v roce 2009. Autíčka v limitovaných sériích mají vždy nějaké vylepšení proti vzorům prodávaných v běžné sérii. Například limitovaná série vozu „Brawn GP“ Jansona Buttona, která je momentálně v prodeji, má silnější motorek o výkonu 20 000 ot/min, kvalitnější zadní osu upravenou pro snadnější a lepší otáčení a více propracované detaily přilby pilota.
Autíčka v normální sérii bychom mohli jednoduše rozdělit na dvě kategorie, a sice na cenově vyšší, která mají do detailu vypracované vozy vzhledově totožné s již zmiňovanými limitovanými edicemi. Těmto modelům svítí přední i zadní světla a mají veškeré detaily, které na voze jsou. Druhou kategorií jsou vozy Scalextricem nazvané „super resistant“, což znamená, že jsou sice odolné vůči nárazu, ale nemají udělaný například pohled do kabiny a další drobné detaily. Tímto je karoserie tužší a vydrží hrubší zacházení. V této kategorii jsou hodně oblíbené vozy Ferrari F 430 a Lamborghini Gallardo, které jsou vyráběny v různých verzích, jako například Policejní verze s funkčními majáčky či vozy otočné o 360 stupňů, takže autíčko se ve smyku může otočit a pokračovat v jízdě v opačném směru.
Co se týče druhů aut, v současné době vyrábí firma Scalextric vozy současné F1 – např. McLaren, Ferrari atd. Vozy kategorie Endurance cars, kde patří například Peugeoty 908 HDI, Porsche spyder či Audi R 10 apod. v kategorii Clasic cars, či pokud máte zájem o historické vozy, jsou v nabídce například Chapparaly 2F, staré F1 z různých období, Fordy Escort atd. Dále jsou zde americké vozy Ford Mustang a Chevrolety, ať už z minulosti, či současné, vozy americké závodní série Nascar. Auta Rally, mezi která patří Fordy Focusy, Peugeoty, různé verze policejních vozů, např. Alfy Romeo 159 se svítícími a houkajícími majáčky. V současné době je na trhu asi kolem sta druhů modelů aut různých značek. Každý sběratel ví, že se vyrábí pouze vymezenou dobu a v určitých kusech, takže ne vždy je snadné koupit, či sehnat si potřebný model.
Do všech vozů v měřítku 1:32 si může zákazník vložit čip a autíčka používat i na digitální dráze. Na autech označených značkou DPR je to záležitost jednoho šroubku a zasunutí konektoru.
Firma vyrábí i tuningové díly, takže je možno si zakoupit silikonové pneu, hliníkové díly, speciální osy a ložiska, či motorky o různém výkonu.
V současnosti nabízí Scalextric analogové a digitální autodráhy v různém balení. Analogová řada začíná mikrodráhami v měřítku 1:64 a je určena malým dětem, tzn. tři a více let. Jsou zde různé sety, buď s možností stavby několika okruhů, či sety na desce s krajinou, jako je například Rally set či sety inspirované různými filmovými příběhy (James Bond, Toy Story atd.). Tyto dráhy se pohybují v cenových relacích kolem 1 500,- Kč.
Hlavní řady jsou samozřejmě v měřítku 1:32 a začínají jednoduchými okruhy s auty super resistant až po největší set umožňující stavbu několika okruhů o délce cca sedm metrů se svítícími a do detailů vypracovanými vozy. Tyto řady se pohybují od 1 800 do 4 600,- Kč. V loňském roce začal Scalextric vyrábět i levnější verzi autodráh této velikosti, kterou nazval „START RACE SET“. Na trhu je v pěti provedeních. Díly jsou z tužšího plastu, autíčka v jednodušším provedení a na ovládačích je možno omezit maximální rychlost.
Poslední řadou jsou digitální autodráhy. Základní rozdíl proti analogovým dráhám je v tom, že ve dvoudrážkové dráze může závodit šest autíček a předjíždějí se pomocí různých výhybek na dráze, které si jezdec sám přepíná na svém ovládacím zařízení. Tento ovládač má na rozdíl od standardního i brzdu. Výhodou je, že díly z analogové dráhy jsou totožné s díly z digitální dráhy, takže zákazník může zprvu zakoupit analogovou dráhu, později je možno zakoupit si rozšiřovací set – digital conversion kit, tímto vytvoří dráhu digitální.
Také je v nabídce několik setů lišící se délkou okruhu, skladbou autíček a dalším vybavením jako je PIT STOP, počítadlo kol atd.
Svou dráhu si může zákazník dle své potřeby rozšiřovat. Scalextric přímo dodává rozšiřovací sety, kde je zobrazen postup, jak rozšíření přidat ke stávající dráze. Nebo je možno dokupovat po jednotlivých dílech. V prodeji je také CD, které umožňuje grafickou stavbu okruhu, s vypsáním potřebných dílů. Dále je možno si dokoupit i další doplňky jako např. počítadla kol, mosty, tribuny, různé poloměry zatáček, zúžení, křižovatky, figurky atd.
|